Mertcan (DŞ 2012) adeta tribünlerimizin orkestra şefi. Mertcan’ın Daçka sayı attıkça coşan, sayı yedikçe sönen, gerektiği yerde bariton tonlara çıkan, basketbolu ‘içerden bilen’ anonsları sahamızdaki maçların ayrı bir rengi. O çok yönlü bir sporcu; en son Işık Okullarının düzenlediği ‘100 yıllık okullar mezunlar turnuvası’nda basketbolda şampiyon olan Daçka takımının ağır kozuydu… Maçlarımızda tezahüratı Mertcan’ın anonsları eşliğinde yapmak ayrı bir keyif.

Dedemin gazete kupürü sayesinde Darüşşafaka

1993 yılında Eskişehir’de doğdum. Babam o zaman Eskişehir’de subaydı. Tek çocuğum. Darüşşafaka’ya girmek konusunda annemin çok fazla tereddütü vardı. Benden ayrılmak istemiyordu fakat sınava gireceğim sene dedemi kaybetmemle birlikte onun cüzdanından çıkan “Darüşşafaka öğrenci alıyor” başlıklı bir gazete kupürü annemi ikna etmeye yetti. Yuvaya girdiğim ilk birkaç ay zorlansam da kısa sürede alıştım. O zamanlar yatakhanede Ali Hocamız vardı. O sağ olsun benimle çok ilgilenmişti.

mertcan-bilici-03
2008 – 2009 Darüşşafaka Yıldız Takımı. Mertcan 14, Ömer Özcan 15 numara.

Fizikten baskete

Okulda spora başlamam ilk olarak her genç gibi, futbolla oldu. Daha sonra fiziğimden ötürü basketbola geçtim. Hatta o zamanlar okul basketbol takımının antrenörü şimdilerde Darüşşafaka Doğuş’un yardımcı antrenörü Ümit Temoçin’di.

Kim derdi ki bundan 11 sene sonra ilk antrenörümle aynı kulüpte çalışabileceğimi !…

Hentbol

Basketbolu kısa bir süre oynadıktan sonra Müfit Arın’ın (BJK Hentbol antrenörü, beden eğitimi öğretmenimiz), beni ikna etmesi sonucunda hentbol kaleciliğine geçtim. Bir yandan da okul basketbol takımındaydım. Lisenin son zamanlarına kadar basketbolda devam ettim fakat hentbolu bırakmak durumunda kaldım. Basketbola okul takımında devam ettiğim dönemlerde, okul takımı antrenörümüz İrfan Artunay beni alt yapıya önerdi. Çıktığım antrenmanlardan sonra Darüşşafaka altyapısında oynamaya başladım.

mertcan-bilici-05
2011 Sarıyer ilçe ikincisi okul futbol takımı

Araya müzik girince

Orada küçük ve yıldız takımda oynadıktan sonra hayatıma müziğin girmesiyle birlikte altyapıyı bıraktım. Altyapıda oynarken beni üzen ve kulübüme yakıştıramadığım bir olay gelmişti başıma. Her antrenman zamanı giyindikten sonra çantalarımızı bir kenara koyar antrenmandan sonra da geri alıp giyinirdik. Bir gün antrenmandan çıktığımda çantamın yerinde olmadığını görmüştüm. Çantam arazi olmuştu. Hayatım boyunca beni en çok rahatsız eden olaylardan birisiydi bu. Çünkü biz Darüşşafakalıların en büyük menfaatçiliği başkasının çekirdeğine sulanmak, ekmeğinden bir ısırık almak diye bilirdik. Sağlık olsun ne diyelim. O sıralar müzikle birlikte okul orkestrası, okulun basketbol ve futbol takımındaydım.

Orkestrayla birlikte liselerarası müzik yarışmalarında kazandığımız ödüllerimiz oldu, hatta lise son sınıftayken üniversite bursu kazandım. Basketbolda ilçe şampiyonluğu ve İstanbul 16’sına kalmak gibi başarılar elde ettik. Çok keyif aldığım maçlar oynadık Daçka’da iken. Uzatma sonunda son saniye ile maç kazandırdığımı hatırlarım, hayatımda bir ilkti o. Hatta takım arkadaşlarım bile inanamamıştı.

Çalışırsan oluyor

Unutamadığım bir anım vardır, onu da anlatayım kısaca. Senesini hatırlayamasam da Denizcilik Lisesiyle bir maç yapmıştık. O zamanlar aynı sınıfta okuduğum, alt yapıda birlikte oynadığım, hatta Daçka A takımının formasını da giymiş olan canım kardeşim Ömer Özcan’la birlikte oynuyorduk. 60-59 kaybettiğimiz maçta Ömer 26, ben 24 sayı atmıştım. O maç içimde ukte olarak kalmıştı, ta ki ertesi sene aynı takımla karşılaşıncaya dek. Rahat bir galibiyet almıştık ve aynı hatayı yapmamıştık. Basketbolun en güzel, en sevdiğim yanı da bu. Çalışıp, daha iyi olup, aynı hataları tekrarlamayıp kazanmak!

mertcan-bilici-02
Anonsçuluk maçı dikkatle izlemeyi gerektirir. 2015

 

Daçka için anonsörlük keyifli

Futbolda ise ilçe ikinciliği ve özel okullar ligi şampiyonluğu kazandık. TFF’den aldığım madalyayı hala duvarıma asılı bir şekilde saklarım. 2010’da Türkiye’de yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası ile birlikte bende anonsör olmakla ilgili bir heves gelişti. O dönemler anonsörlük yapan ve hala yapmakta olan insanlarla tanışmak adına şampiyonada gönüllü olarak işe girdim ve tanıştım da. Zaman içerisinde kendimi geliştirdim ve çeşitli takımlarda, organizasyonlarda sunuculuk ve anonsörlük yaptım. Şu anda ise aktif olarak Darüşşafaka Doğuş Basketbol ve Türkiye Milli Futbol Takımı’nda çalışıyorum. Darüşşafaka için bu işi yapmak benim için hem duygusal hem de gurur verici bir durum. Çünkü hem formasını giydiğim kulüp için çalışmak hem de on yıl içinde spor yaptığım okuluma yakın olmak beni çok mutlu ediyor.

mertcan
Işık Okulları turnuvasında şampiyonluk pozu. Mayıs 2015. Soldan arka sıra: Okan Kılıçarslan, Deniz Kartepe, Ömer Özcan, Arda Yılmaz. Ön sıra; Arda Fırat, Aybars Özçelik, Mustafa Çağıl Işık, Mertcan Bilici.

ök/fa Mayıs 2015