Doğuş sahaya çıktığında Darüşşafaka Ayhan Şahnek Spor Salonu coşuyor. Hele bir de sayı yaparsa tribünler yıkılıyor. Çünkü o hem Daçkalı hem de daha Lisede okurken A takımda oynayan bir basketbol yeteneği. Seyirci onu sahada görmeyince üzülüyor, kadrodaysa oyunda daha çok zaman almasını istiyor. Ona verilen değeri alt yapıya gösterilen özen olarak görüyor.

2014-15 sezonunda Onun yaş kategorisine sağlanan bir olanaktan yararlandı ve hem Darüşşafaka Doğuş hem de Altunizade Üniversitesi takımında oynadı. AÜ olarak şampiyon oldular ve ikinci lige yükseldiler.

Doğuş annesinin her zaman yanında olduğunu ve her konuda olduğu gibi basketbol konusunda da kendisini desteklediğini düşünüyor, maçlardan önce mutlaka arayıp şans dilemesini istiyor. Darüşşafaka’dan ayrılırsa hedefi Panathinaikos. Çünkü inanılmaz bir taraftar grubu olduğunu düşünüyor. Yaşları yakın olduğu için takımda Erbil, Göksenin ve Metin ile çok iyi anlaşıyor. Basketbol dışında futbol ve playstation oynamaktan ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanıyor. Galatasaray’ı tutuyor; basketbolcu olmasa futbolcu olacağını söyleyen Doğuş’tan hikayenin tümünü dinleyelim.

Bu portrenin yapımında işbirliği yaptığımız sevgili İsmet Acar’a teşekkür ederiz (http://ismetlebolbasket.blogspot.com.tr/p/ismet-acar-kimdir.html)

İrfan hoca

dogus-ozdemiroglu-03
Basketçi olacak adam…

7 Nisan 1996’da doğdum. İlkokulu Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde okudum. Arkadaşlarım hepsiyle olmasa da samimi olduklarımızla sosyal medya üzerinden olsun, Ayvalık’a gittiğimde olsun görüşmeye devam ediyorum. Onlar da lise son sınıftalar ve üniversite sınavlarına hazırlanıyorlar. İnşallah onlar da iyi yerlere geleceklerdir.

İlkokul dördüncü sınıftayken Darüşşafaka’nın sınavları olduğunu öğrendim. Bu hayatımı değiştirecek bir fırsattı benim için. Hazırlandım, sınava girdim ve kazandım. Darüşşafaka’ya geldiğimiz ilk gün bir ‘hoşgeldin’ partisi vardı. Daha ilk gün boyum uzun olduğu için beden eğitimi öğretmenimiz İrfan hoca yanıma gelerek önceden basketbol oynayıp oynamadığımı sordu. O zamana kadar hiç basketbol oynamamıştım ve Ayvalıkta’yken sadece futbol oynadığımı söyledim. İrfan hocam beni basketbola yönlendirdi. Basketbola başlamam İrfan hocam sayesinde oldu. Benim için çok değerli bir isim ve hala görüşürüz.

Havva öğretmen ve Daçka

Sınavlara katılmamı sağlayan sınıf öğretmenimdir. Havva öğretmenim her zaman benimle ilgilenirdi. Bir gün gelip bana Darüşşafaka’nın sınavlarından bahsetti. Bana çok yardımcı oldu, sınavlara birlikte çalıştık. Sınıf öğretmenleri çocukların ilk öğretmenleri olduğu için de onun bendeki yeri zaten çok çok ayrıdır. Bize dersler dışında nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu öğreten, dışarıda nasıl bir insan olmamız gerektiğini anlatan, bizim için sürekli emek veren öğretmenimizin üzerimizde hakkı büyüktür.

Bizlere kattığı o kadar değer var ki bu yüzelli yıllık dev Darüşşafaka çınarının. Hayatınızı değiştiren bir kurum burası. Buradan ayrılan herkes olgunlaşmış, bilinçli, iyi insan olmanın gereklerini öğrenmiş olarak ayrılıyor. Benim de artık son senem. 10 yıl içerisinde burada çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Yardımlaşmayı, paylaşmayı öğrendim. Kelimelerle aktarılamayacak kadar güzel anılarım birikti burada.

dogus-ozdemiroglu-05
Avrupa U 18 şampiyonluğu. 2014

Çok çalışmak şart

Okulu ve basketbolu birlikte sürdürebilmek için disiplinli olmanız şart ve ben de bu disiplini sağladığımı düşünüyorum. Dinlenmek için çok az vaktim oluyor, yazları kampta geçiriyorum. Ancak hedeflerinize ulaşabilmek için bunları göze almalısınız. Eğitimime çok önem veriyorum. Basketbol bursumu da kullanarak iyi bir üniversitede, iyi bir bölümde okumayı düşünüyorum. Daha tam net karar veremedim ama İngilizce işletme ya da ekonomi okumayı istiyorum.

Maçlarda bana tezahürat oluyor evet, bu sevgi yaşımın küçük olmasıyla da alakalı. Geçen seneki takımda da bu seneki takımda da çok değerli abilerim vardı. Tüm abilerim sağ olsunlar her zaman yardımcı oluyorlar, her zaman destek oluyorlar. Maçları oynadığımız Ayhan Şahenk Spor Salonu da okulun içerisinde olduğu için çoğu maçlara arkadaşlarım gelip onlar da destek veriyor. Sevildiğinizi hissetmek çok güzel bir duygu. Hem abilerime hem de arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Gard oynadığım için sayıya yönelik eylemim de olmalı ama benim kendi oyun tarzımda önceliğim her zaman savunma olmuştur. Kötü oynadığım günde bile iyi savunma yaparak o günü telafi etmeye çalışırım. Tabi ki hücumda iyi oynamak, şutları sokmak da çok önemli ama ben en önemli silahım olarak savunmamı görüyorum.

Oyunda süre almak

dogus-ozdemiroglu-08
Darüşşafaka Doğuş forması ile. 2014.

Geçen sene de ikinci ligdeki diğer takımlara göre çok geniş ve kaliteli bir kadroya sahiptik. Orhun abi bana şans vermişti ve ben de o şansı iyi değerlendirmiştim. Bu sene çıta çok yükseldi, hedeflerimiz büyüdü. Hedefler doğrultusunda da çok kaliteli ve tecrübeli isimler kadroya dâhil edildi. Bu kadar yıldızın arasında çok fazla forma şansı bulamadım. U19 Dünya şampiyonası ve Avrupa şampiyonası turnuvalarında elimden geleni yaptım… Kendime ne kadar çok şey katarsam o kadar olgunlaşacağımı biliyorum. Geliştirmem gereken yönlerime çalışarak seneye daha çok zaman alacağımı düşünüyorum.

2014 çok güzeldi

2014 muhteşem geçti. Önce Darüşşafaka ile ikinci ligde şampiyon olarak birinci lige yükseldik. Sonra U18 Milli Takımımızla Avrupa şampiyonluğu yaşadık. İlk kez Darüşşafaka Doğuş A takıma çıkmıştım. Böyle bir kadroda bulunmak benim için çok büyük bir şanstı. İyi bir sezon geçirdik ve ikinci ligde şampiyonluğa ulaştık. Şampiyon olan takımın bir oyuncusu olarak da milli takıma davet edildim. Orada da çok kaliteli isimler vardı. İyi bir basketçi nesli var, ‘altın jenerasyon’ da deniyor. Bu 95-96-97 doğumlu oyuncularımızdan ilk 5 kurmam istense, bu isimler 1 numara Berk Uğurlu, 2 numara Furkan Korkmaz, 3 numara Cedi Osman, 4 numara Ege Arar, 5 numara Egemen Güven olurdu. Çok büyük emek vererek Avrupa şampiyonluğunu kazandık. Hem takımımla hem de milli formayla şampiyonluk kazanmak ve bunu aynı sene içerisinde başarmak çok mutlu etti beni. Gerçekten tarif edilemeyecek kadar güzel, muhteşem duygular. Umarım ilerleyen senelerde de şampiyonluklar yaşamaya devam ederiz.

İyi antrenörlerle çalışmak da büyük şans

dogus-ozdemiroglu-07Geçen sezondan başlarsam, daha ilk senenizde Orhun (Ene) hocayla çalışmak inanılmaz bir fırsattı… Gençlere inanan ve onlara şans veren bir hoca. Çünkü gençlere çok güveniyor, çok inanıyor. Size o özgüveni fazlasıyla veriyor… İkinci ligdeki seviye ile birinci ligdeki seviye çok farklı tabii ki. Çok eksiklerim vardı ve birinci ligde mücadele etsek belki bu fırsatı yakalayamayabilirdim. Fırsat verdiği gençlerden biri olduğum için ve hocamı mahcup etmediğim için çok mutluyum… Bu seneye gelirsek; Oktay (Mahmuti) hoca herkesin tanıdığı, bildiği muhteşem kariyeri olan bir hoca. Savunma yönümüzle ön plana çıkıyoruz. Biliyoruz ki iyi savunma yaptığımız, az sayı yediğimiz maçlarda galip geliyoruz. Oktay hoca da bu konuda gerçekten en iyilerden. İki hocamdan da çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Bizim çalıştırıcı kadromuz çok zengin. Ülke basketbolunun geleceği için çok emek veren Ömer Uğurata da var mesela ve Ömer hoca, gençlerin çok iyi yerlere gelmesi için sürekli emek veren bir isim. Onunla hem milli takımda hem de Darüşşafaka’da çalışma şansı bulduğum için çok mutluyum.
NBA’de  sezonun en iyi ismini ve şampiyonluk için aday takımını sorarsanız sezonun MVP’si seçilen Stephen Curry benim için de sezonun en iyisiydi. Ödülü sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. Şampiyonluk adayımsa Golden State Warriors (Doğuş’un bu öngörüleri playofflarda doğru çıktı !).

Benim en büyük hayalim ise Darüşşafaka formasıyla Euroleague’de forma giymek. Darüşşafaka bu yönde emin adımlarla ilerliyor ve bunu başarabilecek bir ekip. O gün geldiğinde Darüşşafaka’nın bir parçası olmayı çok istiyorum.

Bugün (6 Temmuz 2015), Doğuş’un da dahil olduğu U19 milli takımımız Girit’te yapılan Dünya Şampiyonasında ev sahibi Yunanistan’la üçüncülük maçı oynadı ve rakibini 80-71 yenerek üçüncülük madalyasını aldı. Doğuş, birlikte oynadığı “altın jenerasyonla” bir madalya daha aldı ! Bu yıl Darüşşafaka’dan mezun olan Doğuş’a basketbol hayatında daha nice başarılar diliyoruz.