Varlık Amacı

darussafaka-cemiyeti2Darüşşafaka Cemiyeti,  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi’ndeki en temel insan haklardan biri olan “eğitimde fırsat eşitliği”ne 1863 yılından beri olanak sağlıyor.
Babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklar için 1873’te İstanbul Fatih’te bir okul açan Darüşşafaka Cemiyeti, o tarihten beri binlerce çocuğa kendine ait bu okulda çağının en ileri eğitim olanağını sunuyor. 14 Nisan 2012 tarihinde tüzüğünün amaç maddesini değiştirerek, Darüşşafaka’nın kapılarının annesini kaybetmiş çocuklara da açan Cemiyet, böylelikle eğitimde fırsat eşitliği yelpazesini genişletti.
Kuruluşundan bugüne sadece sınavla öğrenci kabul eden Darüşşafaka Eğitim Kurumları, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli, topluma, çevresine ve ailesine karşı sorumlu liderler yetiştirmeyi hedefliyor.
Bir buçuk asırdır sadece gönlü yüce insanlarımızın bağışlarıyla ayakta duran ve yapılan her kuruş bağışı ülkemizin yarınlarını kuracak çocuklarımıza değer katacak eğitim olanağına dönüştüren Darüşşafaka, bugüne kadar sayısız çocuğun hayatını eğitimle değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor.