Darüşşafaka Eğitim Kurumları Beden Eğitimi Bölüm Başkanı Fahri Özbey ile çeşitli işlerde birlikte çalıştık. Her konuda hep yardımcı, olumlu, bakışıyla daha çok nasıl destek olabilirimin yanıtını aradı. Okuldaki bine yakın öğrencinin spor yapması, belki ilerde yıldız oyuncu olmaları ama hepsinden önemlisi sağlıklı bireyler olarak yetişmesi onun ve ekibinin özendirmesi ve gayretleri sayesinde oluyor. Yazıyı okurken 8. sınıflar ve  özellikle 12. sınıflardaki spora katılım oranlarındaki sert düşüşü görecek ve – sporla çelişen – eğitim sistemimiz üzerine bir kez daha düşüneceksiniz. Fahri hoca ve ekibi (ve ülkemizdeki binlerce spor eğitmeni) bu akıntıya karşı inatla kürek çekiyor…

 

Milli kürek sporcusu

fahri-ozbey-21963 Yılında Malatya’da dünyaya geldim, ilk ve Ortaokulu Malatya’da, lise eğitimimi İstanbul Haydarpaşa Teknik Lisesi’nde tamamladım. Ortaokul yıllarında yaz tatillerinde inek ve keçi çobanlığı yaparken Denizi görmeyen, bilmeyen ben 1977 yılında İstanbul’a taşınmamız üzerine Fenerbahçe Spor Kulübünde Kürek Sporu ile tanıştım.

Yaşamımda değişiklikler çok hızlı gelişti. Azimli çalışmanın sonunda Türkiye Şampiyonlukları elde ettim ve Milli Sporcu oldum.

Bu durumun doğal sonucu olarak ve çok isteyerek 1982-86 yılları arasında Marmara Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Lisans Eğitimimi tamamladım ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni oldum. Yetmedi 2008 Yılında Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Spor ve Spor Sağlık Anabilim Dalında Yüksek Lisans programını tamamladım.

1986-87 Eğitim ve öğretim yılında özel bir eğitim kurumunda öğretmenlik yaptıktan sonra 1988-2011 yılları arasında Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesinde; Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Başkanlığı, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Kürek ve Voleybol Takımları Antrenörlüğü gibi görevler yaptım.

2011-2012 Eğitim Öğretim yılında Kutsal Yuva Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Başkanı olarak görev yapmaya başladım.

fahri-ozbey-5

Aktif spor hayatımın bitmesi üzerine antrenörlük dönemi başladı. 1988-2011 yılları arasında Türkiye Kürek Federasyonunda Milli Takımlar Antrenörlüğü, Teknik Komite Başkanlığı gibi görevlerde bulundum.

 

Halen Türkiye Kürek Federasyonunda Kulüpler ile ilişkilerden sorumlu Başkan yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

 

Evliyim ve 13 yaşında bir erkek çocuk sahibiyim.

 

Darüşşafaka’da çalışmak daha farklı

Darüşşafaka’da çalışmak bana farklı duygular yaşatıyor, öğretmen olmanın yanı sıra daha farklı sorumluluklar yüklüyor. Çok iyi öğretmen olmak diğer kurumlar için yeterli olabilir ancak Darüşşafaka’da yetmiyor, daha farklı sorumlulukları da yüklenmeniz gerekiyor. Bununla birlikte bir öğretmen olarak mesleki tatminin yüksek seviyelerde yaşandığı kurum olduğunu söyleyebilirim.

Çok iyi beden eğitimi öğretmeni olmak yeterli değil

 Öğretmen olarak asli görevimiz öğrencilere Beden Eğitimi ve Spor Derslerinde müfredat kapsamında bilgiler vermek ve bu bilgiler ışığında spor yapma alışkanlığını kazandırmaktır.

Ancak okulumuzun yatılı olması sebebiyle ders saatleri dışındaki spor faaliyetleri de en az Beden Eğitimi ve Spor Dersleri kadar önem kazanmaktadır.

Başkanı olmaktan gurur duyduğum Beden Eğitimi ve Spor Bölümü sorumluluğunda ders dışı zamanlarda 10 spor dalında 37 kategoride spor takım çalışmaları planlanmıştır ve uygulanmaktadır.

Bu çalışmalar manevi keyf almak, öğrencilerimize ilave nitelikler kazandırmak için isteyerek ve gönüllü olarak yapılmaktadır. Ancak bu çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için öğretmenlikten ayrı nitelikler ile donatılmış olmanız gerekmektedir.

Okulda öne çıkan spor dalları?

Basketbol ve futbol dallarını halen okulumuzda en çok öğrencinin görev yaptığı ve önemli derecelerin elde edildiği iki spor dalı olarak değerlendirebiliriz.

Ayrıca aramıza yeni katılan öğretmenlerimizin çalışmaları sonucunda ortaokul sınıflarında başlayan ve ilerisi için ümit veren voleybol ve badminton dalları da önümüzdeki yıllarda önemli spor dalları olarak öne çıkacak inancındayım.

Bunlarla birlikte dans sporu takımı da etkin ve okulumuzu temsilde öne çıkan spor dalı olarak kabul edilebilir.

Darüşşafaka’da öğrenciler güzel spor yapıyorlar, üniversiteye hazırlanırken sert düşüş yaşıyoruz

Öğrencilerimiz derslerinde geri kalan zamanlarda kendi istekleri doğrultusunda spor takımlarında faaliyet gösterirler.

Okulumuzda Lise ve Ortaokul olmak üzere toplam 10 spor dalında, 37 kategoride takım faaliyeti düzenlenmektedir.

Okul takımlarında görev alan öğrencilerin sayısal bilgileri ve genel mevcuda oranı aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir.

 

Okul Sınıf Mevcut Sporcu Oran
Lise 12 Sınıflar 81 7 % 8,6
11 Sınıflar 77 21 % 27.7
10 Sınıflar 91 37 % 40,7
9 Sınıflar 76 41 % 53,9
Hazırlık Sınıfı 93 57 % 61,3
Lise Toplamı 418 163 % 39.0
Ortaokul
  1. Sınıf
106 70 % 66,0
  1. Sınıf
103 78 % 75,7
  1. Sınıf
118 103 % 87,2
  1. Sınıf
192 163 % 84,9
Ortaokul Toplamı 519 414 % 79,8
Okullar Toplamı 937 577 % 61,6

 

 

2013-14 dönemi dereceleri

Bu yıl öğrencilerimiz şu dereceleri elde etti :

Badminton Takımı;    Lise kızlar İstanbul üçüncülüğü , Lise erkekler  İstanbul dördüncülüğü.

Basketbol Takımı;    Lise Erkekler İstanbul altıncılığı ve Türkiye yarı finalleri;  Ortaokul Yıldız Erkekler ve Yıldız Kızlar Sarıyer İlçesi birinciliği.

Dans Sporu;  Türkiye D klasman birinciliği, Türkiye C klasman ikinciliği.

Futbol Takımı;   Lise Erkekler Türkiye Futbol Federasyonu Özel Okullar Ligi ikinciliği, Lise Kızlar İstanbul dördüncülüğü ve Türkiye yarıfinalleri, Ortaokul Yıldız Erkekler Sarıyer İlçe birinciliği, İstanbul yedinciliği, Ortaokul Küçük Erkek Sarıyer İlçe birinciliği, İstanbul sekizinciliği, Ortaokul Küçük Kızlar Sarıyer İlçe üçüncülüğü.

Paintball Takımı;   Lise erkekler İstanbul Liselerarası üçüncülüğü.

Voleybol Takımı;    Ortaokul Kızlar mini voleybol turnuva birinciliği.

 

 

fahri-ozbey-3Biraz daha yakından tanıyalım… Fahri Özbey’in sporda en önemli 2 amacı nedir?

  1. Faaliyet gösterilen spor dalının kendine özgü tüm niteliklerinin sporcular tarafından kazanılması ve yapılan tüm çalışmalar sonunda elde edilen performansın yarışma ortamında sergilenebilmesidir.

Hayatta en önemsediği 2 ilke nedir?

Güvenilir olmak ve üretken olmak

Boş zamanlarında ne(ler) yapmayı sever?

Alanımla ilgili yeni bir şeyler öğrenmeyi, araştırmayı ve özellikle paylaşmayı, ayrıca doğada zaman geçirmeyi, toprakla uğraşmayı ve alışkanlık nedeniyle spor yapmayı severim.

 

ök

Ekim 2014