DSK : Darüşşafaka Spor Kulübü

dsk-takimDarüşşafaka, köklü tarihi boyunca öğretmeni, öğrencisi ve her üyesiyle ülkemizde sosyokültürel hayatın gelişiminde de her zaman öncü rol oynadı. Bu alanlardan biri de spordur.Bugün Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın İstanbul Maslak’taki yerleşkesi içinde uluslararası standartlarda sportif faaliyetlerin yanı sıra evrensel sanat ve kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapan Ayhan Şahenk Spor Salonu’nun da dahil olduğu çok sayıda spor faaliyet alanı var. Bir spor adamın sözleriye : “burası bir sporcu cenneti !”

19. yüzyıl Darüşşafaka’sının ilk yıllarında okulda esir almaca oyunu, barfiks, paralel bar, voleybola benzeyen uzun mesafeden oynanan eltopu, yangın söndürmeye yarayan tulumbalarla yarış gibi etkinlikler spor olarak yapılıyordu.

dsk-futbolFutbolla ilk tanışma
Darüşşafaka’nın futbolla tanışması futbolun Türkiye’de yeni yeni oynanmaya başlandığı yıllara uzanıyor. Bu sporun ülkemizdeki ilk temsilcilerinden Galatasaray Lisesi, çıkan bir yangında kısmen yanınca okulun yatılı öğrencilerinin bir bölümü Darüşşafaka’da misafir edildiler. Misafir Galatasaraylıların, Darüşşafaka’nın bahçesinde oynadıkları futbol, Darüşşafakalılar tarafından da benimsenecekti.

Sportif etkinlikler hız kazanıyor
Türk eğitim tarihinin önemli ismi Satı Bey (Suriye Maarif Müsteşarı), 1913’te Darüşşafaka’ya müdür olarak tayin oldu. Satı Bey, Avrupa’dan yeni dönmüş öğretmenlerin de yardımıyla her alanda olduğu gibi sporda da yenilikler yaptı. Kapalı bir spor salonu inşa ettirerek, sportif faaliyetlerde sıçrama yarattı. Beden terbiyesi öğretmeni Kalkay Sami Bey’in öncülüğünde keşşaflık (izcilik), atletik sporlar, güreş, boks gibi ferdi çalışmalarla birlikte “Saadet”, “Gayret”, “Harika” ve “Küçük Darüşşafakalılar” isimleriyle okulda futbol takımları kuruldu. Ardından sınıflar ve gruplar arasında yapılan müsabakalarda öne çıkan iyi oyuncuların oluşturduğu Darüşşafaka Kulübü, Yeni Bahçe Çayırı’nda (şimdiki Vatan Caddesi) Süleymaniye, Vefa, Şehremini, İmalâtı Harbiye (şimdiki Ankaragücü) kulüpleriyle futbol maçları yapmaya başladı. Bu kulüpler her hafta birbiriyle karşılaşırken, maçlar gitgide resmi nitelik kazandı.

Darüşşafaka Spor Kulübü resmen kuruluyor
Darüşşafaka Terbiye-i Bedeniye Kulübü’nün antetli kâğıtlarında, aidat makbuzlarında ve mührü üzerinde kulübün ismiyle birlikte 1330 (1914) tarihi yazılıdır. Bu nedenle 1914 yılı, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün kuruluş yılı olarak Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’na tescil ettirilmiştir. Ancak Kulübün 1908’de okul içinde, “Sebat” takımı adıyla gayriresmî faaliyet gösterdiği biliniyor.

Basketbol
IMG_20140210_163654Önce futbol ve voleybol alanında faaliyet gösteren Kulüp, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi spor kulüpleri arasında futbolda başarılar elde etti. 4 Haziran 1951’de basketbol şubesini açarak atılıma geçen Kulüp, basketbolun yanında voleybol dalında da önemli hamleler gerçekleştirdi. 1950-1951 yılı ve sonraki yıllarda liseler arası ve 1959-1960 yıldızlar basketbol şampiyonluğu, Kulübün basketbol dalına daha fazla önem vermesine yol açtı. Basketbolda; 1957-58, 1958-59 ve 1960-61 sezonlarında İstanbul 4.’sü, 1961-62 sezonunda İstanbul 3.’sü, 1959-60 sezonunda İstanbul Şampiyonu ve 1960-61 ile 1961-62 sezonlarında iki yıl üst üstte Türkiye Basketbol Şampiyonu oldu. Bunun yanı sıra 1958-59 ve 60 yılında üç kez üst üstteÖzdemir Tuncer Kupasını kazandı. 1959 yılında Avrupa Turnesi’nde Belçika`da 2.’lik elde etti. O yıllarda Darüşşafaka Basketbol Takımı, bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Kupaları’nda üçüncü tura kalan ilk Türk takımı olarak adını spor tarihimize yazdırdı.

Voleybol
Kurulduğu ilk yıllar önemli başarılar elde eden Darüşşafaka Voleybol Takımı, 1953’te ikinci küme şampiyonu olarak İstanbul birinci ligine geçti. 1959’da ilk İstanbul Şampiyonluğunu ve 1960’ta Türkiye Şampiyonluğunu kazanan Darüşşafaka Voleybol Takımı, bu başarısından ötürü Avrupa kupalarına katılan ilk ülke takımı oldu.

Geleceğin sporcularını yetiştiriyor
Darüşşafaka Spor Kulübü, futbolda olduğu gibi basketbol ve voleybolda da milli takımlara çok sayıda oyuncu verdi. Altyapıya önem veren ve kendi yetiştirdiği oyuncularla liglerde mücadele veren Darüşşafaka Spor Kulübü takımları, her kategoride başarılarını sürdürüyor.
Bugün de Darüşşafaka öğrencileri, eğitim yılı içinde tüm spor dallarında deneyimli antrenörler tarafından özenle çalıştırılıyor. Ayrıca yaz ve kış spor okulları öğrencilere kontenjan dahilinde olanak sağlanıyor.

Darüşşafaka Doğuş iş birliği
Darüşşafaka Cemiyeti ile Darüşşafaka Spor Kulübü ve Doğuş AŞ arasında 2013 yılında Darüşşafaka Erkek Basketbol Takımları’nın, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün geleneksel yeşil-siyah renkleri muhafaza edilmek suretiyle “Darüşşafaka-Doğuş” adı altında ileri başarılara ulaştırılması, “fair play”e dayalı bir spor anlayışıyla başarılı takımlar oluşturulması, Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerinin yeni spor yapılanmasında altyapı çalışmalarına katılmaları, Doğuş tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak Darüşşafakalı öğrencilerinin eğitim giderlerine katkıda bulunulması ve Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nun yenilemelerle çağdaş koşullara kavuşturulması genel amacına dayalı iş birliği kuruldu ve bunun hayata geçirilmesi amacıyla 15 (+10 opsiyonlu) yıl süreli iş birliği protokolleri imzalandı.Bu işbirliği ile Darüşşafaka bayraklı basketbol takımlarının üstün başarılara koşmasını bekliyoruz.

Bu işbirliği çerçevesinde gençliği yıkıcı alışkanlıklardan sporla korumak üzere geliştirilen OYUNDA KAL sosyal sorumluluk projesi Nisan 2013’de uygulamaya geçti. Ayrıntılı bilgi için www.oyundakal.org ve www.darussafakadogusbasketbol.com sitesine başvurabilirsiniz.